ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA SKŁADANIE FAŁSZYWYCH OŚWIADCZEŃ

Ustawodawca w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. poz. 1842 z późn. zm., dalej: ustawa o COVID-19) wprowadził rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń w następujących przepisach: art. 15zzb ust. 11 [dotyczący dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nakładczą lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług], art. 15zzc ust. 8 [dotyczący dofinansowania kosztów prowadzenia działalności przez samozatrudnionych], art. 15zze ust. 10 [dotyczący dofinansowania wynagrodzeń osób zatrudnionych przez organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego], art. 15zze2 ust. 11 [dotyczący dofinansowania wynagrodzeń osób zatrudnianych przez kościelne osoby prawne i ich jednostki organizacyjne] oraz art. 15zze4 ust. 5 [dotyczący jednorazowych dotacji z Funduszu Pracy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez mikroprzedsiębiorców lub małych przedsiębiorców].
dr Amadeusz Małolepszy
Adwokat
21 Marzec, 2021

Tryb rozpatrywania wniosków o dofinansowanie został w znacznym stopniu odformalizowany i uproszczony. Z założenia miała to być pomoc możliwie szybka. Dlatego też zrezygnowano ze wstępnej weryfikacji sytuacji ekonomicznej i prawnej wnioskodawcy zastępując ten element oświadczeniem składanym pod rygorem odpowiedzialności karnej. Ustawodawca założył, że wnioskodawca poda prawdziwe dane. Zagrożenie karne ma natomiast na celu ochronę przed nadużyciami. Karalność fałszywego oświadczenia wprowadzone zostało w drodze ustawy, zatem zasadnicza przesłanka odpowiedzialności karnej z art. 233 § 6 k.k. została spełniona.

Zgodnie z tym przepisem ustawodawca przewiduje odpowiedzialność karną osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej oraz wtedy gdy przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie. Czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat (§ 1).

Przestępstwo z art. 233 § 6 k.k. jest przestępstwem indywidualnym. Jego sprawcą może być każda osoba zobowiązana do złożenia oświadczenia. Przestępstwo to ma charakter formalny, tzn. że dokonane jest w momencie złożenia fałszywego oświadczenia bądź w momencie zatajenia przez składającego oświadczenie prawdy. Skutki tych zachowań – lub ich brak – nie decydują o odpowiedzialności karnej, mogą mieć jednak wpływ na wymiar kary. Przy czym by móc mówić o dokonaniu oświadczenie musi być odebrane przez uprawniony podmiot.

Składanie fałszywego oświadczenia jest przestępstwem umyślnym, popełnionym, gdy sprawca miał zamiar zeznania nieprawdy lub zatajenia prawdy. Gdy sprawca ma świadomość, że informacje, które przekazuje, są nieprawdziwe lub że zataja określony wycinek rzeczywistości i chce tego, mamy do czynienia z zamiarem bezpośrednim. Natomiast gdy sprawca dostrzega wysokie prawdopodobieństwo, że informacje, które przekazuje, mogą być nieprawdziwe, lub gdy prawdziwe informacje podaje selektywnie i nie robi niczego, by albo zweryfikować prawdziwość depozycji, albo uzupełnić luki, mamy do czynienia z zamiarem ewentualnym.

Przekładając to na powoływane art. 15zzb, art. 15zzc, art. 15zze, art. 15zze2 oraz art. 15zze4 ustawy o COVID-19 sprawcą czynu może być jedynie wnioskodawca. Natomiast oświadczenie wnioskodawcy, które jest nierozłączną częścią składanego wniosku, odbierane jest przez uprawniony do udzielenia pomocy podmiot – starostę reprezentowanego przez właściwy powiatowy urząd pracy. Finalnie zawierana jest umowa, na mocy której przyznawana jest pomoc.

Przestępstwo, o którym mowa w art. 233 § 6 k.k. jest przestępstwem ściganym z urzędu. Dlatego też, jeżeli w wyniku weryfikacji danych podanych przez wnioskodawcę okaże się, że zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa składania fałszywego oświadczenia, to zgodnie z art. 304 § 2 k.p.k. instytucje państwowe i samorządowe są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.

Następcze (naprawcze) działania sprawcy dokonane po złożeniu oświadczenia nie stanowią okoliczności wyłączającej odpowiedzialność karną, ale mogą mieć wpływ na wymiar kary lub dalszy los postępowania karnego. Czyn zabroniony popełniony jest bowiem w czasie, w którym sprawca działał lub zaniechał działania (art. 6 § 1 k.k.). Mimo podjęcia naprawczego działania, czyn pozostaje czynem dokonanym, nie zaś usiłowanym, dlatego też nie można przyjąć, że mamy tu do czynienia z instytucją czynnego żalu, o którym mowa w art. 15 k.k. Jedynym możliwym do zastosowania jest wówczas dobrodziejstwo przewidziane w art. 233 § 5 k.k. W myśl tego przepisu sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary lub odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli:

  1. fałszywe oświadczenie dotyczy okoliczności nie mogących mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy. Nie wydaje się jednak, aby ta przesłanka znajdowała zastosowanie w przypadku art. 15zzb, art. 15zzc, art. 15zze, art. 15zze2 oraz art. 15zze4 ustawy o COVID-19. Okoliczności podawane przez wnioskodawcę mają bowiem zasadniczy wpływ na rozstrzygnięcie sprawy. Służą bowiem ocenie, czy wnioskodawca spełnił przesłanki ustawowe do otrzymania pomocy.
  2. sprawca dobrowolnie sprostuje fałszywe oświadczenie, zanim nastąpi, chociażby nieprawomocne, rozstrzygnięcie sprawy.

Trzeba jednak zaznaczyć, że zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 233 § 5 k.k. nie zwalnia z obowiązku zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa (art. 304 § 2 k.p.k.). Wydaje się jednak, że okoliczności te powinny być wzięte pod uwagę w kontekście badania stopnia społecznej szkodliwości czynu i ewentualnych podstaw do odmowy wszczęcia postępowania karnego lub jego umorzenia na podstawie art. 17 § 1 pkt 3 k.p.k. (znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu). Przy czym ocena ta należy do organów prowadzących postępowanie przygotowawcze nie zaś do zawiadamiającego.

Odstąpienie od zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa jest możliwe w sytuacjach, w których zachodzi duże prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że działaniu wnioskodawcy nie można przypisać umyślności, czyli wykluczone jest działanie w zamiarze bezpośrednim lub ewentualnym bądź wnioskodawca nie będzie podlegał odpowiedzialności karnej. Przykładowo taką sytuacją mogłoby być: powstanie u wnioskodawcy zaległości podatkowej bądź zmiana w zakresie deklarowanego spadku obrotów w wyniku przeprowadzonej i zakończonej po dniu złożenia oświadczenia kontroli podatkowej, o wszczęciu której wnioskodawca dowiedział się już po otrzymaniu dofinansowania ewentualnie złożenie oświadczenia przez pełnomocnika wnioskodawcy.

Rewolucja w przedawnieniu przestępstw i przestępstw skarbowych - skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 grudnia 2023 r. (sygn. akt P 12/22)

Niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 12 grudnia 2023 r. (sygn. akt P 12/22) uznający za niezgodny z Konstytucją RP art. 15zzr1 tzw. ustawy covidowej istotnie zmienia zasady obliczania terminów przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. Orzeczenie to oddziałuje na zakończone jak i toczące się postępowania karne.

 

Co regulował art. 15zzr1 ustawy covidowej?

Praca doktorska adw. Amadeusza Małolepszego w Repozytorium Uniwersytetu Łódzkiego

Moją pracę doktorską udostępniłem szerszej społeczności poprzez Repozytorium Uniwersytetu Łódzkiego. Zapraszam do czytania, pobierania i korzystania z opracowania mojego autorstwa.

Stan prawny pracy jest na 2019 rok i dostępna jest tutaj: https://repozytorium.uni.lodz.pl/handle/11089/30994

Czy za udział w reklamie lekarz może stracić prawo wykonywania zawodu?

Każdy z nas widział chyba reklamę, w której siedzący za biurkiem lekarz zaleca stosowanie leku, który jest cudownym środkiem na nasze dolegliwości. Czy to jest możliwe?